Nora Lighting NA-277-250MC 277V & 120V 250W Step Down Transformer
★★★★☆ 4.0 72 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by diamond.techgeex.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Noras step down transformer is an accessory offered to take 277V supply voltage and reduce it to 120V. The transformer is installed by a qualified electrician on a supply junction box before the 120V load. Dimming Primary Side. Dimming on the primary side must be done with a 277V low voltage magnetic dimmerDimming Secondary Side. Dimming on the secondary side 120V must be done with a recommended compatible dimmer for the secondary load typeMinimum Clearance. Must be a minimum of 3 from thermal insulation and 1/2 from adjacent building componentsSpecifications. Dimming Dimmable. Voltage 277V 120V. Watts 250
  • Dimming on the primary side must be done with a 277V low voltage magnetic dimmerDimming -Secondary
  • Dimming on the secondary side (120V) must be done with a recommended compatible dimmer for the
  • Dimming: Dimmable
  • Voltage: 277V & 120V
UPC 732180819621
Model NA-277-250MC
Brand Name NoraLighting
Part Number NA-277/250MC
Manufacturer NoraLighting
Power Source Corded Electric
Mounting Type Wall Mount
Minimum Frequency 50 Hz
Specification Met ETL, FCC, UL
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
72 ratings | 30 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (54)
4 stars
8% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (8)