MCLNR2525M12 Indexable Turning Tool Holder 95 Degree for CNC Milling (id: 30b 988 719 82e af7
★★★★★ 4.6 106 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by diamond.techgeex.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Product Name : External Turning Tool Holder;Model : MCLNR2525M12;Lead Angle : 95 Degree
  • Fit Inserts : CN 1204;Material : Alloy Steel
  • Color : Black;Shank Square Size : 25 x 25mm/1" x1" (L*W)
  • Carbide Insert Thickness : 5mm/0.2";Overall Size : 150 x 30 x 35mm/5.9" x1.2" x 1.4"(L*W*T)
  • Net Weight : 742g;Package Content : 1 x External Turning Tool Holder2 x Wrench
Horsepower 0.11 Horsepower
Part Number c1d050c3-d00e-e0edd6bece7d72
Sound Level 0.01 Decibels
Manufacturer Ruilogod
Item model number 30b98871982e3af7fb3a13110f6b87
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
106 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (89)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)