ACE CSD-UV42PS Elec CFL 4-PIN 2x42W Ballast
★★★★★ 4.5 101 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by diamond.techgeex.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
AC Electronics CSD-UV42PS CFL Electronic Ballast, 42W FT36, 2-Lamp, 120/277V
  • Electronic Ballast - Programmed Start
  • Use w/ 1 lamp CFM 26, 32 or 42W 4pin, FT36, 39, 40, 50 or 55W, 2D 38W
  • Or 2 lamps CFM 26, 32, or 42W 4pin FT36, 39, or 40W
  • Sound Rating A
  • Universal Voltage
Color Silver
Finish Silver
Voltage 120 Volts
Wattage 42 watts
Item Weight 13.1 ounces
Part Number CSD-UV42PS
Manufacturer AC Electronics
Power Source wired electric
Type of Bulb CFL
Number Of Pieces 1
Item model number CSD-UV42PS
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 6.5 x 1.25 x 3 inches
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
101 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (84)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)