2Pack 12V 100AH LiFePo4 Battery,15000+ deep Cycles Perfect for UPS Backup, Lighting, Heater,RV,Home Energy Storage Battery etc.
★★★★★ 4.4 118 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by diamond.techgeex.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
48V10AH automotive battery
  • The initial energy of the battery is 30% -50%. Please fully charge the battery before testing its duration of operation. Charging voltage: 14.6V.
  • 12.8V100AH,1280Wh,330*172*220MM(13*6.7*8.7inch).Discharge screw: M8 (diameter 8mm).It is made of A-class LiFePO4 battery cells,It provides 15000+ cycles.It can perfectly replace various types of 12V batteries such as lead-acid batteries.
  • Package List: 2 Pack 12V100AH LiFePo4 battery
Brand QWW
Voltage 12 Volts
Model Name 2Pack 12Volt 100Ah
Manufacturer QWW
BuiltIn Media 2 Pack 12V100AH LiFePo4 battery
Battery Weight 10 Kilograms
Antenna Location Camera
Battery Cell Type Lithium-Phosphate
Number of Batteries 2 Lithium Ion batteries required.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
118 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (96)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (13)